Akıllı Depo
Akıllı Depo

Akıllı Depo Ankara
Akıllı depo Ankara ili içerisinde pek çok firmanın kullanmaya başladığı hizmetlerden bir tanesidir. Akıllı depo sistemleri, firmaların iş yükünü azaltan en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Akıllı depo sistemleri firmaların stoklama ihtiyaçlarına en iyi çözümleri sunmaktadır. Ülkemizde ve dünyada yangın bir şekilde kullanılan akıllı depo sistemlerinin çeşitleri mevcuttur. Akıllı deponun çeşitlerine göre firmanın ihtiyaçlarının karşılanma oranları da değişiklik göstermektedir. Yaşamkent Eşya Depolama sitesi olarak son derece yararlı bu akıllı deponun tam olarak ne işe yaradığı hakkında kısaca bilgi vermek gerekir. 
Akıllı Depo Sistemleri Nelerdir
Akıllı depo sistemleri, stoklama ihtiyacı olan tüm firmalar için biçilmez kaftandır. Firmanın depo yükünü hafifletmek, insan emeği ile çalışılan depolardaki iş yükünü azaltmak için tasarlanmış olan akıllı depo sistemleri aynı zamanda işlerin çok hızlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Akıllı depo sistemleri ile birlikte firmaların yanı sıra müşteriler de internet üzerinden alacakları ürünlerin firma stoklarında var olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Bunun için akıllı depo sistemleri, ilgili ürünün olduğu raftaki ağırlığın az ya da çok olmasına göre stok durumunun çokluğuna karar vermektedir. Bu gibi teknolojik özellikler ile hem müşteriler hem de firmalar çok daha rahat bir şekilde işlerini yürütebilmektedir.
Akıllı depo sistemlerinde robotikten de oldukça fazla yararlanılmaktadır. Rafların doldurulması, ürünlerin çeşitli bölgelere taşınması gibi durumlarda son derece teknolojik cihazlar ile iş birliği yapılmaktadır. Bu şekilde firma sahipleri de bu akıllı depo sistemlerinden oldukça memnun kalmaktadır. 
Akıllı Depo Sistemlerinin Çeşitleri
Akıllı depo Ankara ilinde farklı türleri ile pek çok firmada yer almaktadır. Akıllı depo çeşitleri 3 tanedir. Bu çeşitler aşağıdaki gibidir:
Birinci seviye akıllı depolar: Bu akıllı depo çeşidi diğer çeşitlere göre çok daha az özelliğe sahip olan depolardandır. Bu akıllı depolarda hem firmalar hem de müşteriler depoda yer alan ürünlerin stok durumunu kolay bir şekilde internetten takip edebilirler. Aynı şekilde, firmalar ürünlerini akıllı depo sisteminin oluşturduğu barkod sistemine göre stoklayarak çok daha düzenli bir depo düzeni oluşturmalarını sağlarlar. 
İkinci seviye akıllı depolar: Bu seviye akıllı depolarda firmaların ürünlerini nasıl yerleştirmeleri ve ürünleri nasıl kategorize etmeleri gerektiği hakkında bilgi alışverişi yapılır. Akıllı depolar ürün ağırlığına göre stok durumunu otomatik olarak hem firma sahiplerine hem de müşterilere kolay bir şekilde iletir. Aynı şekilde firmanın ürün stoğunda azalma olduğunda firma sahibi ya da depo çalışanları, akıllı depo tarafından stok azlığı konusunda bilgilendirilir.
Üçüncü seviye akıllı depolar: Son teknolojik özelliklerle donatılmış olan bu akıllı depolar çok daha büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır. Alibaba, Amazon gibi dünya devleti, üçüncü seviye akıllı depoları kullanarak son derece hızlı iş yapılmasını sağlarlar. Bu seviye akıllı depolar ürünlerin stoğa çıkarılmasına, yerinin değiştirilmesine, farklı şubeye taşınmasına ve dağıtıma çıkarılmasına yardım eden ileri teknolojik cihazlar ile donatılmıştır.
Akıllı Depo Kullanımının Faydaları
Akıllı depo sistemlerinin firmalar açısından faydaları oldukça fazladır. Firma sahipleri, iş yükünü azalttığı için özellikle Ankara gibi kalabalık ve yoğun iş temposuna sahip bir şehirde akıllı depo sistemlerini kullanmayı tercih etmektedir. Bu depolama sistemleri diğer depo şekillerinden daha pahalıya mal olsa da firmaların iş yükünü büyük bir ölçüde azalttığı için pek çok firma akıllı depo sistemlerini kullanmayı tercih etmektedir. Bunun için akıllı depo hizmetini veren firmalar ile iletişime geçerek en iyi fiyata en kaliteli hizmeti almaya çalışmalıdırlar. Akıllı depo sistemlerini kullanan firmalar profesyonel iş yapmaya daha yatkındır. Bu sebeple akıllı depo hizmetini alan firmaların sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. 
Akıllı depo kullanmayı tercih eden iş yerleri, bu akıllı depoları insan yükünün azalması ve daha az sayıda kişi çalıştırmak için de tercih etmektedir. Çünkü akıllı depo sistemleri ile insanın elinden dolayı oluşabilecek hatalar en aza indirilir ve bu sayede firmaların işleyişi de daha sorunsuz bir şekilde ilerler. Ayrıca daha az çalışan kişiye ihtiyaç duyacakları için firmalar daha az ödeme yapacaklardır ve bu nedenle akıllı depo sistemleri pek çok firma için oldukça kullanışlı hale gelmiştir. 
Akıllı depolardan firmalar ürünlerini müşterilerine teslim ederken çeşitli nakliyat firmaları ile işbirliği yapmaktadır. Gelişmiş akıllı depolarda robotlar ürünlerin nakliyat kamyonlarına yerleştirilmesinde dahi rol oynadığı için bu işleyişe ayak uydurabilecek nakliyat firmaları ile işbirliği yapılması gerekmektedir. Akıllı depo Ankara il içerisinde yaygınlaşmaya başlamaktadır ve bu akıllı depolar genellikle alanında son derece profesyonel olan EuropaTrans gibi firmalar ile işbirliği yapmayı tercih etmektedir. Bu  sayede firmalar, hem depo içerisinde hem de nakliyat esnasında son derece sorunsuz ve hızlı bir işleyişe hakim olur. Akıllı deponun faydaları oldukça fazladır ve bu sebeple firmaların artık günümüz teknolojisine ayak uydurup akıllı depo sistemleri ile çalışmalarını yürütmesi tavsiye edilmektedir.